Ustavom Republike Srbije je propisano da je vanbračna zajednica izjednačena sa brakom u skladu sa zakonom. Iako se sve češće ljudi opredeljuju za vanbračnu zajednicu umesto za brak, praksa je pokazala da vanbračni partneri nailaze na određene poteškoće u ostvarivanju svojih prava kao i na velike nejednakosti u odnosu na bračne partnere – supružnike.
Jednu od novina koje nam je donela 2020. godina, koju ćemo svakako svi pamtiti po pandemiji izazvanoj korona virusom – Kovid 19, jeste pravo vanbračnog partnera na porodičnu penziju. Posle dugo vremena, naš zakonodavac je konačno propisao mogućnost da jedan vanbračni partner posle smrti drugog vanbračnog partnera ostvari pravo na porodičnu penziju.
Pravo na porodičnu penziju je propisano Zakonom o penzijsko invalidskom osiguranju. Ovo pravo mogu ostvariti članovi porodice:
- umrlog osiguranika koji je navršio najmanje 5 godina staža osiguranja ili je ispunio uslove za starosnu, prevremenu starosnu penziju ili invalidsku penziju; ili
- umrlog korisnika starosne, prevremene starosne penzije ili invalidske penzije.
Članovima porodice se smatraju supružnik i vanbračni partner, deca I roditelji.
Dok Porodični zakon propisuje da je vanbračna zajednica trajnija zajednica života žene i muškarca, između kojih nema bračnih smetnji I pritom ne definiše vreme trajanja ove zajednice, Zakon o penzijsko invalidskom osiguranju propisuje dodatni uslov a to je da vanbračna zajednica mora da traje minimum tri godine. Ovaj uslov se ne primenjuje ukoliko su vanbračni partneri imali zajedničko dete.
Pravo na porodičnu penziju mogu ostvariti bivši supružnik I bivši vanbračni partner pod uslovom da im je sudskom presudom utvrđeno pravo na izdržavanje.
Postojanje vanbračne zajednice i obaveze izdržavanja utvrđuje se u vanparničnom postupku koji je regulisan Zakonom o vanparničnom postupku.
Da bi vanbračni partner ostvario pravo na porodičnu penziju pred Republičkim fondom za penzijsko I invalidsko osiguranje neophodno je da prethodno dokaže da je vanbračna zajednica sa umrlim osiguranikom trajala minimum 3 godine.
Osim dokaza o postojanju vanbračne zajednice u trajanju od minimum 3 godine, Zakon o penzijsko invalidskom osiguranju propisuje još neke uslove koje vanbračni partner mora da ispuni. Tako, vanbračna partnerka/udovica može ostvariti pravo na porodičnu penziju samo ako je navršila 53 godine života ili ako je u trenutku smrti vanbračnog partnera imala najmanje 45 godina života onda može koristiti ovo pravo tek kad navrši 53 godine. Ova starosna granica je viša kada se radi o vanbračnim partnerima/ udovcima I ona iznosi 58 godina.
Zakon je regulisao slučajeve kada udovica ili udovac, do smrti osiguranika ili u roku od godinu dana nakon smrti osiguranika, postanu potpuno nesposobni za rad. Takođe je regulisao slučajeve kada je posle smrti ostalo zajedničko dete, nad kojim udovica ili udovac vrše roditeljsku dužnost. U oba ova slučaja udovica I udovac stiču pravo na porodičnu penziju I pre navršenih 53 godina života za žene I 58 godina za muškarce. Nakon navršenih 53 godina odnosno 58 godina života udovica I udovac stiču ovo pravo trajno.
Vanbračni partner profesionalnog vojnog lica prema propisima o Vojsci Srbije koje je poginulo za vreme dejstava, pravo na porodičnu penziju stiče bez obzira na navršene godine života pod uslovom da nije ponovo sklopio brak.
Na današnji dan 1. januara 2021. godine, navršila se prva godina primene zakonskih odredbi o pravu na porodičnu penziju iza smrti vanbračnog partnera. Međutim, period od godinu dana je isuviše kratak da bi se moglo govoriti o ustaljenoj sudskoj praksi u ovoj vrsti predmeta. Ove izmene Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju predstavljaju još jedan korak bliže ka izjednačavanju prava koja proističu iz vanbračne I bračne zajednice.
Fotografija preuzeta sa sajta Flickr.
Autor: Marija Sara Jovanović, advokat
Number of page visits: 19